Kto odniesie sukces jako trener biznesu? cz I

W związku z tym, że rynek biznesu ciągle się zmienia można zauważyć różnorakie benefity z tego, że będzie się dbać o kompetencje pracowników. Z tej potrzeby narodził się właśnie zawód trenera biznesu, którego praca polegać może na doświadczeniu i inspirowaniu innych.

Zainteresowanie profesją tego typu cały czas rośnie., ale czy każdy może podjąć się takiej pracy z grupą?

Warto na ten zawód jakoś spojrzeć i pomyśleć o jego blaskach oraz cieniach. To jak się wydaje taki prawdziwy zawód przyszłości. Dobry trener biznesu to wykwalifikowany specjalista w danej branży. Jego praca będzie przede wszystkim polegać na kształtowaniu oraz rozwijaniu miękkich kompetencji uczestników szkolenia. Dotyczyć to będzie obszaru negocjacji, zarządzania zmianą, organizacji czasu czy też w zakresie techniki skutecznej sprzedaży. W zawodzie dominować będą elastyczne godziny pracy połączone również z pracą w weekendy. Świat szkoleń dla wielu to kraina mlekiem i miodem płynąca, jeśli jednak bliżej spojrzymy na ten rynek to może to wyglądać nieco inaczej. Bez dobrego przygotowania nie da się wypracować sukcesów.

Zawód niezwykły, acz wymagający

Praca jako trener biznesu cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. W naszym kraju to jednak nadal młoda profesja. Dopiero od około 20 lat u nas będzie się o niej mówić. Dlatego nadal nie mamy prawnej regulacji tego właśnie zawodu. Nie będzie także go w Klasyfikacji Zawodów oraz Specjalności. Na popularyzację fachu wpłynął przede wszystkim rozwój przedsiębiorczości oraz usług szkoleniowych. Nie bez znaczenia również jest to, że obecnie nadal mamy możliwości uzyskiwania wsparcia z funduszy UE.

Zachętę do wstąpienia w szeroki szkoleniowców stanowi niezmiennie aura prestiżu, który ich otacza i związane są z tym mity o wielkich zarobkach jak i też o swobodnym trybie życia. W świadomości społecznej mamy takie wyobrażenie, że w świecie trenerów biznesu będzie podobnie jak w kręgu aktorów. Można wstać kiedy się chce, prowadzić taki tryb życia jaki będzie nam odpowiadał. W ciągu tygodnia będzie można zarobić nawet 10 tysięcy a potem kolejny miesiąc można już mieć wolny. Jeśli jednak mamy taki wizerunek to tak naprawdę jest on nieco mylny i trzeba sobie z tego właśnie zwracać uwagę.

Jeśli chcemy zarobić tak naprawdę konieczne nam będzie odpowiednie przygotowanie i długi czas praktyki.